آموزش

What is the automatic door ?

درب های اتوماتیک که برگرفته از واژه انگلیسی Automatic doors میباشد ، به درب هایی شیشه ای گفته می شوند که به صورت هوشمند با دریافت فرامین الکترونیکی باز و بسته شوند !
– ( البته در ایران واژه درب اتوماتیک شامل ” Automatic doors + Automatic gates ” درب های شیشه ای و پارکینگی میشود )
– خانواده درب های اتوماتیک در رده درب های شیشه ای :
این درب ها عمدتاً نفر رو بوده و عملكرد اتوماتیک این درب ها در بسیاری از اماكن باعث تكریم ارباب رجوع گردیده و حس خوش آیندی در آنها به وجود می آورد.در این نوع دربها به علت استفاده از شیشه و فریم های آلومینیومی ویا استیل زیبا به طراحان و دكوراتورها این امكان را میدهد تا بتوانند از این درب ها در ساختمان های مسكونی و اداری ،فروشگاه ها،اماكن عمومی،بیمارستان ها، هتل ها و غیره استفاده نمایند. استفاده از این نوع درب ها به طور چشم گیری (تا 70%) از حدر رفتن انرژی سرمایشی و گرمایشی از ورودی ها جلو گیری می كند و به علت استفاده از درزگیرهای مویی و یا لاستیكی بین فریم ها مانع نفوذ گردو خاك، حشرا ت و صدا به داخل اماكن می گردد.همچنین عدم وجود دستگیره در این دربها و غیر تماسی بودن آنها تاثیر چشمگیری در جلوگیری از انتشار ویروسها ، میكروبها و بیماریهای واگیردار دارند.مصرف پایین انرژی،اصطحلاك پایین،سازگار با هر نوع دكراسیون،با حداقل ایجاد صدا، كنترل تردد و عبورو مرور افراد نیز از دیگر مزایای استفاده از این درب ها می باشند.
اپراتور و مكانیسم این دربها در هفت مدل تقسیم بندی میشوند :
1-درب اتوماتیک كشویی Sliding Automatic Doors ،
2-درب اتوماتیک تلسكوپی ،Telescopic Automatic Doors،
3-درب اتوماتیک منحنی یا قوسی Curved Automatic Doors،
4-درب اتوماتیک لولایی Swing Automatic Doors،
5-درب اتوماتیک تاشو یا اتوبوسی Folding Automatic Doors
6-درب اتوماتیک زاویه دار Angular Automatic Doors
7-درب اتوماتیک دوار Revolving Automatic Doors
Sliding Automatic Doors :
این درب ها یكی از ساده ترین و پر مصرف ترین نوع درب های اتوماتیک  می باشند كه به علت حركت خطی و حداقل نیاز به فضا موجب استفاده بهینه از فضای موجود فروشگاه ها و اماكن عمومی را مقدور میسازد. در بیشتر ورودی ها این درب ها معمولاً به صورت دولنگه ثابت و دو لنگه متحرك قابل اجرا می باشند ولی در صورت نیاز می توان به صورت یك لنگه ثابت و یك لنگه متحرك و یا دو لنگه محرك بدون لنگه ثابت و تك لنگه متحرك بدون لنگه ثابت اجرا نمود.كه دو نمونه آخر بیشتر در مكانهایی كه امكان حركت درب ها بر روی دیوار امكان پذیر باشد قابل ارائه می باشند.با این سیستم میتوان ورودی هایی تا عرض دو متر و ارتفاع 2.5متر بازشوی مفید ایجاد نمود. در این دربهادر بیشتر مواقع از شیشه های 10 میلیمتری سكوریت شده استفاده می گردد ولی در صورت نیاز امكان به كارگیری از شیشه های دوجداره تا 20 میلیمتر نیز امكانپذیر می باشد.همچنین كاربران می توانند نسبت به نیاز خود درب را در وضعیت های اتوماتیك، دائم باز، دائم بسته، حالت زمستانی یا نیمه باز ،ورود ممنوع و یا خروج ممنوع تنظیم كنند.وهمچنین با نصب سیستم های كنترل تردد و یا ریموت كنترل و همچنین برنامه های زمانبندی در بعضی از اپراتورها كاربران را قادر به كنترل وردها و خروج ها می سازد. وجود سیستم سنسورهای ایمنی خطی بین درب ها و كنترلرهای هوشمند با قابلیت ضد برخورد امنیت عابرین را در برابر برخورد احتمالی با دربها را تامین می كنند.
شرکت البرز صنعت محصول Vista SL کمپانی BFT ایتالیا که یکی از کمپانی های بنام بین المللی میباشد پیشنهاد میکند این سیستم با قدرت جابجایی هر لنگه درب با وزن 125 کیلو گرم و الکتروموتور 24 ولت بدون جاروبک و همچنین مدار فرمان دیجیتال یکی از کارآمد ترین درب های اتوماتیک بازار ایران را پیشنهاد مینماید !

What is the automatic door ?

Telescopic Automatic Doors:
این نوع درب ها بیشتر در ورودی هایی كه محدودیت عرض در نصب لنگه های ثابت دارند پیشنهاد میگردد. مكانیزم این درب ها مانند دربهای كشویی به صورت خطی می باشد با این تفاوت كه در این دربها دو الی چهار لنگه متحرک به صورت تلسكوپی عمل باز شدن را انجام می دهند و این باعث افزایش 25 الی 75 درصدی بازشو نسبت به مدلهای كشوی دو لنگه می گردد.توسط این سیستم میتوان ورودیهایی تا عرض 4 متر و ارتفاع 2.2 متر ایجاد نمود این دربها به صورت یك طرفه نیز قابل اجرا می باشند. در این دربها استفاده از شیشه های 10 میلیمتر و 20 میلیمتر امكانپذیر می باشد. انتخاب وضعیت های اتوماتیک،دائم باز،دائم بسته،حالت زمستانی یا نیمه باز ،ورود ممنوع و یا خروج ممنوع وهمچنین با نصب سیستم های كنترل تردد و یا ریموت كنترل و همچنین برنامه های زمانبندی در بعضی از اپراتورها برای كاربران امكانپذیر می باشد و انهارا را قادر به كنترل وردها و خروج ها می سازد. وجود سیستم سنسورهای ایمنی خطی بین درب ها و كنترلرهای هوشمند با قابلیت ضد برخورد امنیت عابرین را در برابر برخورد احتمالی با دربها را تامین می كنند.
شرکت البرز صنعت محصول Vista TL کمپانی BFT ایتالیا که یکی از کمپانی های بنام بین المللی میباشد پیشنهاد میکند. این سیستم با قدرت جابجایی هر جهت درب با وزن 170کیلو گرم و الکتروموتور 24 ولت  و همچنین مدار فرمان دیجیتال یکی از کارآمد ترین درب های اتوماتیک بازار ایران را بشمار میرود !
این سیستم بهترین پیشنهاد اتوماتیک کردن درب های فروشگاه ها و مغازه ها و هر آن جایی که تردد افراد بالا میباشد خواهد بود

What is the automatic door ?

Angular Automatic Doors :
این نوع درب برای فروشگاه ها و اماكنی كه بازشوی آنها در یكی از اضلاع آن باشد و یا در ورودی های معمولی برای داشتن تنوع در فرم ورودی و زیبایی خاص در معماری بنا ، طراحی گردیده است.حركت این درب ها نیز به صورت خطی می باشد ولی با این تفاوت كه لنگه دربها باهم یك زاویه ای را تشكیل میدهند كه این زاویه میتواند از 90 درجه الی 175 درجه متغیر باشد.برای جلوگیری از برخورد درب ها با عابرین به علت زاویه دار بودن دربها امكان نصب سنسورهای ایمنی خطی وجود ندارد و از سنسورهای مایكروویو خاص استفاده میگرد كه هم عمل تشخیص حركت افراد را به عهده دارند و هم مانع برخورد دربها با افراد میگردند.مدار كنترل این درب ها نیز مانند مدل های پیشین كاملاً توسط كاربر و نصاب قابل برنامه ریزی و كنترل می باشد و همچنین امكان نصب تسط شیشه های 10 میلی متر و دوجداره امكان پذیر می باشد.
شرکت البرز صنعت محصول Vista SL-C کمپانی BFT ایتالیا  پیشنهاد میکند این سیستم با قدرت بالا و ضخامت کم محصول مناسبی برای ایجاد درب های اتوماتیک شیشه ای زاویه دار خواهد بود  !
این نوع اتوماسیون با وجود آنکه متداول نیست و لی یکی از شیوه های اتوماسیون ورودی هایی است که محدودیت عرض داشته یا از معاری ویژه ای برخوردار میباشند .

What is the automatic door ?

Curved Automatic Doors:
درب های اتوماتیک منحنی با طراحی زیبا و منحصر به فرد یكی از زیباترین نوع دربهای اتوماتیک شیشه ای میباشد كه با توجه به طراحی و معماری فضا به شكل نیم دایره ، دایره كامل و یا قوسی از یك دایره و كاملا سفارشی ساخته و اجرا میگردد. استفاده از این دربها در مكانهایی كه در معماری آنها از تركیبات منحنی استفاده شده است زیبایی و هارمونی دو چندانی را ایجان میكند. همچنین با نصب این دربها به صورت دایره كامل باعث ایجاد یك فضای استوانه ای میگردد كه این فضا تبادل هوای داخل و بیرون را به حداقل رسانده و اثر قابل توجهی در جلوگیری از اتلاف انرژی و نفوذ گردو خاك و دیگر عوامل طبیعی به داخل ساختمان و همچنین عدم تداخل نفرات در هنگام ورود و خروج می گردد.

What is the automatic door ?

Swing Automatic Doors:
دربهای اتوماتیک بیشتر در مكانهایی به كار گرفته میشوند كه به علت محدودیت در عرض امكان نصب دیگر دربهای اتوماتیک وجود نداشته باشد. اپراتور این دربها طوری طراحی گردیده كه نیازی به تعویض درب نبوده و تقریبا قابل نصب بر روی هر نوع درب لولایی میباشند و توانایی باز و بسته كردن دربها را به داخل و خارج را دارند. همچنین میتوان از این سیستم به صورت یك لنگه و یا دو لنگه بهره برد. استفاده از این دربها در مكانهای پر تردد پیشنهاد نمیگردد ولی برای محدود كردن تردد در مكانهای خاص مانند اتاق مدیریت، اتاق سرور ، اتاق عمل طلا فروشیها و غیره و تركیب آنها با سیستم های كنترل تردد سیستم كنترلی مناسبی را بوجود می آورند.
شرکت البرز صنعت محصول Vista SW کمپانی BFT ایتالیا را پیشنهاد میدهد ، این سیستم سیستم درب اتوماتیک لولایی با قابلیت تحرک تربی با وزه 250 کیلوگرم و با سرعت فوق العاده 70 درجه در ثانیه و تردد نامحدود بهترین گزینه برای معابری خواهد بود که علاوه بر محدودیت فضایی بیشترین عرض مفید را با بالاترین سرعت خواستار میباشند !
این سیستم با قابلیت های ویژه مناسب ترین شیوه اتوماتیک کردن درب های بیمارستانی و اتاق های عمل میباشد !!!!!

What is the automatic door ?

Revolving Automatic Doors :
این نوع درب ها یکی از متنوع ترین و حجیم ترین درب های اتوماتیک میباشند ، این درب ها که در پیرامون از شیشه های محدب برخوردارند تا حدودی به درب های کرو اتوماتیک شباهت دارند با این تفاوت که پره هایی در داخل جهت حرکت را مشخص و تفکیک از حرکت را ایجاد میکنند این درب ها جنبه امنیتی نیز دارند از این جهت در محیط هایی همچون هتل ها و مراکز مالی و پولی و … بیشتر استفاده میشوند و با توجه به سرعت حرکت دراین نوع درب اتوماتیک پیشنهاد این درب برای محیط های پر تردد نمیباشد .

What is the automatic door ?

این پست را ارزیابی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *